
Кон'юнктивіт - найбільш поширене захворювання очей , офтальмологи стикаються з ним в 30 % випадків. Захворювання не вибирає хворих за віковою ознакою. Іноді навіть дводенні малюки мучаться з цією неприємною хворобою. Недуга , як і всякий ворог , нападає несподівано , він ділиться на кілька видів ( виділяються бактеріальні , вірусні та алергічні кон'юнктивіти ) . Той чи інший вид кон'юнктивіту досить легко визначити . Вже виходячи з назви , можна зробити висновок , що , наприклад , вірусний кон'юнктивіт розвивається на тлі іншого захворювання , викликаного вірусом або інфекцією . Зазвичай при вірусній формі кон'юнктивіту страждає спочатку одне око , потім друге , відчувається різь в оці , відчуття стороннього тіла , світлобоязнь , почервоніння слизових і виділення гною .
Найбільш часто зустрічається вид кон'юнктивіту - бактеріальний , він проявляється в 70 % випадків. Причина його - дитяча звичка терти очі брудними ручками. Хоча бактеріальний кон'юнктивіт можна роздобути і перебуваючи в запиленому приміщенні , при попаданні в очі піску і т.д.
Зазвичай лікарі призначають очні краплі і антибіотики при обох видах кон'юнктивіту.
Алергічні кон'юнктивіти можуть викликатися алергією на домашній пил , продукти харчування , квітковий пилок , медикаменти і т.д. Їх симптоми дуже показові: набряк повік та слизової , вічка при цьому не червоніють . Алергічні кон'юнктивіти швидко проходять при прийомі антигістамінних (тобто протиалергічних ) препаратів або при усуненні причини алергії. Новий рік асоціюється з запахом ялинових гілок і мандаринів кірочок . Ну а офтальмологи внутрішньо стискаються , очікуючи напливу відвідувачів після свят , коли в непомірних кількостях будуть з'їдені цукерки і апельсини . Однією з рекомендацій щодо попередження алергічних кон'юнктивітів є перевагу білоруських фруктів екзотичним.
Заходи профілактики захворювання дуже прості: привчите діток часто мити руки , провітрюйте приміщення , давайте малюкам вітаміни , щоб зміцнити імунітет , контролюйте харчування дитини .
Якщо ваш малюк все-таки захворів , приготуйтеся до того , що, крім того щоб доглядати за дитиною , вам необхідно буде подбати і про інших членів сім'ї , т.к. вірусні та бактеріальні форми кон'юнктивіту заразні. Дітям не варто ходити в садок або школу , щоб кон'юнктивіт не " накинувся » і на їх однолітків. Обов'язково мийте руки , мийте з милом іграшки, з якими грає дитинка , міняйте рушники щодня , намагайтеся також міняти наволочки , або кожен вечір пропрасовуйте їх гарячою праскою.
Якщо ви закопуєте малюкові ока піпеткою , один раз на день кип'ятіть її . Не торкайтеся нею вій , так як можна знову занести інфекцію. Щоб краплі подіяли , попросіть малюка тримати глазик відкритим , потерпіти , постарайтеся відтягнути трохи нижню повіку і потрапити краплею в очну щілину.
Дорогим татам і мамам радимо завжди звертатися до лікаря. Кон'юнктивіт може дати ускладнення , які призводять іноді навіть до втрати зору. Але не лякайтеся. Вчасно поставлений фахівцем діагноз і прописані ліки , зупинять хвороба швидко.
Очки знову стали ясними ? Чудово , можете перевести дух , але не розслабляйтеся завчасно: недолікований кон'юнктивіт може перейти в хронічний. Тому тільки лікар може скасувати призначене лікування і дати остаточний вердикт - малюк здоровий .
Якщо у вашого малюка хронічна форма кон'юнктивіту і тільки-тільки ви зітхнули з полегшенням , як у нього знову червоніють і гнояться вічка , зверніться до ЛОР-лікаря . Можливо , справа в тому , що у дитини патологія носа , тобто утруднений відтік сльози , тоді інфекція затримується в оці , і це створює сприятливі умови для її повторного розвитку . Обов'язково проконсультуйтеся у педіатра . При хронічних формах кон'юнктивіту вам , швидше за все , запропонують здати мазки на флору з кон'юнктивальної порожнини. Справа в тому , що флора може пристосовуватися до антибіотиків , тоді їх треба замінити на інші.
Коньюнктивитами найчастіше страждають ослаблені діти , які мають хронічні захворювання. Тому так важливо , щоб лікування будь-якої недуги була не точковим , а комплексним. Жодне захворювання не з'являється з повітря , багато з них можна попередити .
Консультувала лікар- офтальмолог 4-ої дитячої клінічної лікарні
Олена Іванівна ДОЛГОВА .
|