
1. Коли починати?
Починати якомога раніше, буквально з перших хвилин життя. Але якщо ви пропустили цей час - нічого страшного, можна підключатися в будь-якому віці до 6,5-7 років.
2. Всі свої дії співвідносите з головним правилом системи Домана: створюйте ідеальне середовище для дитячої рухливості (в будь-якому віці).
Дитина повинна якомога частіше і довше лежати на животі з перших хвилин життя.
«Сповивати дитини - злочин», - вважає Доман, адже в пелюшках він не може рухати своїм тілом. Тому на дитині має бути мінімум одягу, яка не буде обмежувати рух рук і ніг.
3. Повзання
Починати повзати потрібно фактично з перших днів життя - і це вважається головним вправою для новонароджених. Для цього малюки і батьки влаштовуються на підлозі, причому не накритому килимом. Пол повинен бути рівним, чистим і безпечним. Опускати дитину на підлогу треба не менше десяти разів на день, всіляко заохочуючи його рухатися. Дуже зручний спеціальний трек для повзання. Один край треку піднімається, і малюк, опинившись у такому треку, повзе як би під гірку.
Як тільки дитина навчиться повзати, не обмежуйте простір для його руху. Навпаки, розширюйте його, розставляйте привабливі предмети на великій відстані один від одного, щоб заохочувати малюка самостійно дістатися до них.
4. Ходьба
Як і при навчанні повзання, при навчанні ходьбі слід створити для дитини максимально відкритий простір. Манежі, коляски, ходунки та інші пристосування, що обмежують свободу рухів малюка, краще виключити. Доман не рекомендує тримати за руку дітей, які вчаться ходити, - так затримується формування почуття рівноваги. Можна поставити в кімнаті невисоку стійку меблі, на яку малюк зможе спиратися. Доман радить робити перші кроки босоніж. Коли ходьба освоєна, влаштовуйте дитині ходьбу з перешкодами: нехай він самостійно піднімається на бордюри, перебирається через канавки. Обов'язково 15 хвилин в день ходите з малюком вгору і вниз по сходах.
5. Біг
Як тільки малюк навчиться впевнено ходити, він починає бігати. Рекомендується влаштовувати спільні пробіжки дорослих з дитиною.
Спочатку слід бігати небагато, але часто, потім подовжуючи час бігу і
дистанцію. Бігати слід завжди в одному і тому ж місці (наприклад,
сусідньому парку), оскільки увагу дитини відволікається на навколишні його предмети. У цьому немає нічого страшного: «рваний» біг теж корисний. Але коли маршрут стане дитині звичний, він буде менше відволікатися на всі боки. Дуже зручно бігати під час прогулянок: ви йдете з дитиною пішки, іноді пропонуючи йому пробігтися.
6. Захвати та віси
Ця вправа змінюється в міру дорослішання дитини.
На першому етапі, коли йому ще не виповнився місяць, всіляко закріплюйте
хапальний рефлекс дитини: вкладайте йому в долоньки великі пальці своїх рук, щоб він міг як слід вхопитися. Повторюйте це не менше десяти разів на день. Коли дитина трохи підросте, знайдіть гладкий дерев'яний штир довжиною близько 45 см.
Також десять разів на день вкладайте цей штир в долоні дитини, дозвольте йому вхопитися, а потім піднімайте палицю на кілька сантиметрів.
Поступово піднімайте палицю з дитиною все вище і вище, привчаючи тіло малюка утримувати частину власної ваги (нижня частина його тіла лежить на поверхні). Потім переходьте до повного висячому положенню. Спочатку потренуйтеся в ліжечку: дайте малюкові вхопитися за великі пальці ваших рук і повністю підійміть його, нехай він пару секунд повисить в повітрі. Коли ви переконаєтеся, що дитина може кілька секунд висіти, не розтуляючи рук, спорудити йому невеликий турнік в отворі дверей (на висоті, рівній росту дитини плюс 5 см), на підлогу покладіть невеликий матрац. Прикладіть руки дитини до турніка і дайте йому трохи повисіти, підтримуючи його за стегна. Поступово час вису доводите до 10 секунд.
7. Горизонтальна сходи
Встановіть горизонтальні сходи, причому врахуйте, що вона повинна
витримувати вагу дорослої - дитина захоче повзати по ній лише тоді, коли побачить приклад батьків. Переставляйте руки і ноги дитини, наслідуючи переміщенню по горизонтальній сходах (для цього на перших заняттях потрібно присутність двох дорослих), займайтеся цим не менше десяти разів на день по 20-30 секунд. Поступово привчайте дитину пересуватися за допомогою обох рук і складним перехопленням. В ідеалі
він повинен мати можливість займатися на цій драбинці без участі дорослих, тому закріпіть її на 5 см вище росту дитини.
8. Розгойдування
Практикуйте всілякі розгойдування дитини у вас на руках. Носіть його по колу, здійснюючи плавні рухи вгору-вниз. Ляжте на спину, підніміть дитини над собою і плавно похитуйте в різні боки. Покачайтеся разом в кріслі-гойдалці. Ставши на коліна, візьміть малюка вертикально і обережно опустіть в горизонтальне положення, підтримуючи його за голову. Просто пострибайте і потанцюйте з дитиною. Покладіть дитину на велику подушку або простирадло; обережно підніміть її за один край так, щоб дитина скотився на протилежну сторону, потім підніміть інший кінець.
Коли дитина трохи підросте і звикне до різних розгойдування, влаштовуйте йому «каруселі» на руках у батьків. Покладіть малюка животом собі на плече і покрутивши в одному і в іншому напрямку, повторіть те ж саме, поклавши його боком до себе на плече. Розгойдуйте дитини, тримаючи його за руки і за ноги (для цього можуть знадобитися два дорослих). Покрутіть дитини в різні боки, тримаючи його однією рукою за ліве зап'ястя, а інший за ліву кісточку, потім - за праве зап'ястя і праву гомілку. Підкидайте малюка, повернувши його обличчям до себе. Похитуйте, тримаючи тільки за ноги.
9. Перекиди і перекати
Усі пропоновані дії спочатку зробіть самі на очах у малюка, а потім допоможіть йому самостійно освоїти аналогічний рух. Покажіть дитині, як можна перекочуватися по рівній поверхні через бік в різні боки. Навчіть його перекидатися: стоячи на четвереньках, він вже може сам впиратися руками і головою в підлогу. Вам доведеться лише трохи підштовхнути малюка і переконатися, що при перекиді підборіддя впирається йому в груди.
10. Ходіння по колоді
Перша стадія цієї вправи - ходіння по накресленої на підлозі смужці (шириною 10 см, довжиною 20 см). Потім зробіть тропічного «удава»: туго набийте «ковбаску» з міцної тканини ватою або старими ганчірками, зашейте її і запропонуйте малюкові походити по ньому. Коли він освоїть ходіння по «удава», візьміть дерев'яне колоду розміром 5 × 10 см і довжиною 2,5 м. Покладіть його на підлогу стороною 10 см і попросіть дитину походити по ньому. Чи не підтримуйте дитину за руку, але будьте напоготові, щоб підхопити його в разі небезпеки. Коли ходіння по колоді стане звичним, навчіть його ходити спиною вперед і збільшіть висоту над підлогою.
додаткові вправи
Всіляко заохочуйте рухову активність дитини і практикуйте найрізноманітніші вправи:
• подолання перешкод, карабканье на різні об'єкти;
• лазіння по канату і деревам;
• стрибки через перешкоду (в довжину і у висоту), спригіванія вниз, стрибки на одній нозі, через скакалку, перестрибування з каменя на камінь;
• підйом по різних сходах (мотузяним, металевим, дерев'яним, гвинтовим);
• хитання на гойдалках;
• присідання, переміщення на корточках;
• вправи на батуті;
• різні гімнастичні вправи і нахили.
|