
Літо - довгоочікувана пора , можна з ранку до вечора гуляти з друзями у дворі , грати в пісочку на пляжі ... Проте літо таїть в собі і чимало небезпек . Про те , як розпізнати у дитини сонячний удар і що робити , піде мова в даній статті.
Сонячний і тепловий удар у дітей - поняття , в принципі , подібні . Якщо говорити точніше , то сонячний удар - це вид теплового , і виникає він при безпосередньому впливі променів сонця на відкриту голову малюка.
В результаті перегріву голови в дитячому організмі порушується обмін речовин , і тканини , зокрема центральної нервової системи , відчувають різкий недолік кисню. Крім ЦНС вражаються і інші органи і системи : в них накопичуються вільні радикали , порушуються кровообіг і потовиділення. Всі ці зміни можуть призвести до дуже серйозних наслідків , самим грізним з яких є летальний результат.
Сонячний удар у дітей: що йому сприяє :
Особливу групу ризику по розвитку сонячного удару складають малюки від 0 до 3х років , адже їх організм ще не вміє належною мірою регулювати температуру.
Крім віку , високої температури навколишнього середовища і прямого впливу променів сонця , до сонячного удару у дітей привертають:
безвітряна погода;
висока вологість повітря;
одяг не « по погоді » ;
недолік надходження рідини в організм дитини ззовні;
хвороби ЦНС ;
надлишкова маса тіла малюка.
Сонячний удар у дітей: симптоми , перша допомога
Батько , який знайомий з даними станом і знає його симптоми , сонячний удар у дитини помітить без праці . Прояви удару можуть виникнути у дитини в період від 1 до 6 годин після перебування на сонечку. Спочатку малюк стає дратівливим , потім він відзначає нездужання , з'являється млявість , головний біль , задишка , нудота і блювота , обличчя дитини червоніє , в очах його темніє , підвищується до 39-40 º температура тіла. Пізніше частішають або сповільнюються серцеві скорочення , з'являються марення , галюцинації. У разі якщо сонячні промені продовжують впливати на організм , дитина втрачає свідомість , шкіра його покривається липким потом , на дотик стає холодною , набуває блідого або синюшного відтінку - це стан несе реальну загрозу життю малюка.
Якщо якнайшвидше почати лікування , сонячний удар у дітей проходить з мінімальними наслідками для їх здоров'я , тому дитині з симптоматикою даного стану необхідно в найкоротші терміни викликати швидку допомогу , а до її прибуття постаратися самостійно полегшити стан крихти .
1 . Віднести потерпілого в прохолодне місце , у тінь.
2 . Укласти його на бік , щоб уникнути попадання блювотних мас у дихальні шляхи.
3 . Розстебнути або зняти одяг.
4 . Якщо дитина у свідомості , поїти його прохолодною водою або чаєм.
5 . При гіпертермії обернути голову малюка мокрим рушником або пелюшкою , протерти його тільце м'якою вологою губкою , особливо в області шиї , пахв , ліктьових згинів , в пахових областях і підколінних ямках . Вода для обтирань повинна мати температуру , трохи вище кімнатної ( холодна вода може стати причиною рефлекторного спазму судин , що погіршить стан дитини).
Подальше лікування дитини може проводитися амбулаторно ( при сонячних ударах легкого ступеня ) або в стаціонарі - показання до госпіталізації визначає лікар.
Профілактика сонячного удару у дітей
Щоб запобігти сонячний удар , батькам варто дотримуватися таких заходів :
1 . Намагатися не виходити на вулицю в період з 11 ранку до 5 вечора ;
2 . Одягати дитину « по погоді » ;
3 . Головний убір зі світлої тканини - обов'язкова умова прогулянки ;
4 . Забезпечити дитині вільний доступ до води , поїти його в 2 рази більше , ніж звичайно;
5 . Звертати увагу на сечовипускання малюка - частота їх рідше 1 в 2:00 є ознакою зневоднення організму;
6 . Чи не годувати дитину « від пуза» , обмежити важку білкову їжу , віддавати перевагу молочним продуктам , фруктам і овочам ;
7 . 2-4 рази протягом дня купати крихітку в прохолодній ванні;
8 . Обмежити фізичні навантаження , особливо під відкритим сонцем.
На закінчення варто сказати , що якщо батьки мають поняття про даному стані і вміють розпізнавати його ранні симптоми , сонячний удар у дітей протікає легко і без ускладнень.
|