
Передмову.
Так вийшло, що це стаття з'явилася на чужих блогах роками раніше мого власного. Але, гадаю, почати мій блог теж варто саме з неї ... Два роки тому я розмістила замітку «Я - лінива мама» на одному з психологічних сайтів у відповідь на дебати у форумі про інфантилізм підростаючого покоління. Через півроку мені подзвонили з Мінська, з редакції журналу «Психологія і Я» і попросили дозволу опублікувати це як статтю. Минуло два роки і до мене на сторінку ВКонтакте стали стукати люди, які цікавилися, чи не я є автором статті про ледачу маму. Виявляється, статтю обговорюють на різних форумах, люди викладають її в своїх блогах, розміщують у спільнотах, діляться їй в контакті ... Причому по інету гуляє якась урізана версія статті. З якої не всі розуміють, що взагалі-то в ній не про справжню лінь, а про створення умов для розвитку дитячої самостійності. Про різницю між «лінь вчити, швидко зроблю сама» і «лінь робити, краще витрачу зусилля на навчання». Отже ...
Чому я - лінива мама.
Так, лінива. А ще егоїстична і безтурботна - як може декому здатися. Тому що хочу, щоб мої діти були самостійними, ініціативними і відповідальними. А значить треба надавати дитині можливість для прояву цих якостей.
У період роботи в дитячому садку спостерігала чимало прикладів батьківської гіперопіки. Особливо запам'ятався один трирічний хлопчик - Славік. Тривожні батьки вважали, що він зобов'язаний завжди і все з'їдати. А то схудне. Не знаю, як вони його годували вдома, але в садок Славік прийшов з явним порушенням апетиту. Він механічно жував і ковтав все, що належить на тарілку. Причому, його треба було годувати, тому що «сам він є ще не вміє» (!!!) І ось годую я його в перший день і спостерігаю повна відсутність емоцій на обличчі. Підношу ложку - відкриває рот, жує, ковтає ...
Треба сказати, що кухарю в нашому саду особливо часто не вдається каша. Багато дітей в цей раз кашу їсти відмовилися (і я їх чудово розумію). Славік майже доїв. Запитую: «Тобі подобається каша?» «Ні» - відкриває рот, жує, ковтає. «Хочеш ще?» - Підношу ложку. «Ні» - відкриває рот, жує, ковтає. «Якщо не подобається - не їж!» Очі Славіка округлилися від подиву. Він не знав, що так можна ... Спочатку Славік насолоджувався отриманим правом відмовлятися від їжі і пив тільки компот. А потім почав їсти з добавкою вподобане блюдо і спокійно відсував тарілку з нелюбом. У нього з'явилася самостійність у виборі. А потім ми Славіка перестали годувати з ложки і він почав їсти сам. Тому що їжа - природна потреба. І голодна дитина буде їсти сам.
Я лінива мама. Мені було ліньки довго годувати своїх дітей. У рік я вручала їм ложку і сідала є поруч. У півтора року вони вже орудували виделкою. Звичайно, до того, як навички самостійної їжі сформувався, доводилося відмивати стіл, стать і самої дитини після кожної трапези. Але це мій вибір між «лінь вчити, швидко зроблю сама» і «лінь робити самій, краще витрачу зусилля на навчання».
Ще одна природна потреба - «справляти нужду». Славік справляв нужду в штани. Мама Славіка на наше здивування відреагувала рекомендацією водити дитину в туалет по годинах - кожні дві години. «Я вдома його сама завжди сажу на горщик і тримаю його на горщику, поки він всі справи не зробить». Тобто, трирічна дитина чекав, що тут його теж будуть водити в туалет і вмовляти, не дочекавшись, мочив штани, і навіть не здогадувався ці мокрі штани переодягнути, зняти, звернутися за допомогою до вихователя. Якщо батьки передбачають всі бажання дитини, дитина не вчиться хотіти і просити про допомогу ... Через тиждень проблема мокрих штанів була вирішена природним чином. «Я хочу пісяти!» Гордо сповіщав групу Славік, прямуючи до унітазиках.
У дитячому садку всі діти починають їсти самостійно, ходити в туалет самостійно, одягатися самостійно, придумувати собі заняття, звертатися за допомогою, вирішувати свої проблеми. Я зовсім не закликаю віддавати своїх дітей в садок якомога раніше. Навпаки, вважаю, що вдома до 3-4х років дитині краще. Я говорю про розумне батьківському егоїзмі, при якому дитини не душать гіперопікою і залишають йому простір для розвитку.
Якось до мене в гості з ночівлею прийшла подруга з дитиною 2х років. О 21.00 вона пішла укладати його спати. Дитина спати не хотів, упирався, виривався, але мама наполегливо тримала його в ліжку. Я спробувала відвернути маму від її мети: «По-моєму, він ще не хоче спати» (Це природно, він недавно прийшов, тут діти, нові іграшки) Але подруга із завзятістю продовжувала його присипляти ... Протистояння тривало більше години. У результаті її дитина все-таки заснув. Слідом за ним заснув і моя дитина. Коли втомився, сам заліз у своє ліжко і заснув. Я лінива мама. Мені лінь утримувати дитину в ліжку. Я знаю, що рано чи пізно він засне сам, бо сон - природна потреба.
По вихідних я люблю довго спати. В одну із субот я прокинулася близько 11. Мій син 2,5 років сидів і дивився мультик, жуючи пряник. Телевізор він включив сам, DVD-диск з мультів теж знайшов сам. А ще він знайшов кукурудзяні пластівці і кефір. І, судячи з розсипаним пластівцям, розлитому кефіру і брудною тарілці в мийці - він уже поснідав. А старшого (йому 8 років) вже немає вдома. Він учора відпросився з одним і його батьками в кіно. Я лінива мама. Я сказала, що мені так рано вставати лінь. І якщо він хоче в кіно, то нехай сам собі заводить будильник і сам збирається. Треба ж, не проспав ... (Насправді я теж заводила собі будильник, встановлюючи вібро в якості сигналу, прислухалася, як він збирається і закриває двері, чекала смски від мами одного, але для дитини це залишилося «за кадром»)
А ще мені ліньки перевіряти портфель, рюкзак для самбо, сушити речі сина після басейну. А ще мені ліньки робити з ним уроки. Мені ліньки виносити сміття, тому сміття викидає син по дорозі в школу. А ще я маю нахабство просити сина зробити мені чай і принести до комп'ютера. Підозрюю, що з кожним роком я буду ставати все лінивіше ...
Дивовижна метаморфоза відбувається з дітьми, коли до нас приїжджає бабуся. А так як живе вона далеко, то приїжджає відразу на тиждень. Старший тут же забуває, що він вміє сам робити уроки, розігрівати собі обід, робити бутерброд, збирати портфель і йти вранці в школу. І навіть засипати один - боїться. Поруч повинна сидіти бабуся! А бабуся у нас не лінива ...
Діти несамостійні, інфантильні, якщо це вигідно дорослим.
|